piątek 30 Sty 2015
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Talizmany i amulety

O talizmanach i amuletach oraz ich wpływie na nasze codzienne życie pisze Robert Tekieli.

 

Pierścień Atlantów, ankh, święte oko Horusa, piramidy, afrykańskie maski, złowrogo wyglądające orientalne figurki, bransoletki, pierścionki, kryształy. Przedmioty o specjalnej mocy. Większość osób, z którymi rozmawiam na ten temat, zazwyczaj jest zdziwiona, gdy spotyka się z informacją, iż małe przedmioty, pokryte niezrozumiałymi znaczkami, noszone nawet nie z jakąś szczególną wiarą w ich działanie, ale tak, na wszelki wypadek, mogą być przyczyną kłopotów psychicznych (depresje, obniżenie nastroju itp.) oraz duchowych. Piąty odcinek naszych rozważań poświęcony jest przedmiotom związanym z nami duchowo. I nie będę w tym tekście wnikał w rozróżnienia: amulety, talizmany, fe-tysze. Z naszego punktu widzenia te rozróżnienia nie mają absolutnie żadnego znaczenia. Na przedmioty o podwójnej naturze - materialnej i duchowej - będę mówił po prostu: amulety.

O tym, iż przedmioty mogą być nośnikami duchowych informacji, świadczą świadectwa duszpasterzy i egzorcystów. Najbardziej przemawia do mnie historia modlitw o uwolnienie nad osobą, której historia praktyk okultystycznych nie była imponująca: jakiś kurs doskonalenia umysłu plus nieśmiałe praktyki bioenergoterapeutyczne. W tej sytuacji modlitwy powinny zadziałać natychmiast. Jednak nic takiego nie miało miejsca. Walka trwała kilka miesięcy bez dobrych skutków. Poproszono o pomoc doświadczonego zakonnika. On zadał pytanie: czy w domu tej osoby nie ma jakichś związanych duchowo przedmiotów? Były. Po usunięciu afrykańskich masek kolejna modlitwa z prośbą o uwolnienie ze zniewolenia duchowego zakończyła kłopoty omadlanej osoby.

Większość ludzi kojarzy działanie amuletów z przesądem, czyli z błędem intelektualnym, polegającym na łączeniu zdarzenie majń ących ze sobą związku (noszę przedmiot i mam szczęście). Jednak amulety to nie tylko dziedzina przesądu, ale również dziedzina zabobonu. A zabobon to oddawanie czci nie temu, komu trzeba. Nie jest on bowiem błędem, ale sprzeczną z religią postawą duchową. Zaproszenie do wiary w działanie „przedmiotów mocy" związane jest z oszustwem. Postaram się teraz w miarę jasno pokazać istotę manipulacji, na której opiera się ideologia amuletów. Spróbuję pokazać, w jaki sposób dajemy się wciągnąć w zabobon, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy.

Co obiecują amulety i talizmany? Obiecują szczęście, zdrowie, bezpieczeństwo. Wygraną na loterii, powodzenie w interesach, dobrego męża, dom z basenem. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie zdobyć tych dóbr, oznacza to, że zwracamy się o nie do kogoś od nas możniejsze-go. Do kogoś, kto więcej może. Jak osoby sprzedające amulety tłumaczą ich działanie? Otóż przy ich pomocy mamy „zmuszać" do postępowania zgodnego z naszą wolą jakieś tajemne, nie do końca określone, siły i nadprzyrodzone moce. Powstaje jednak pytanie: dlaczego ktoś silniejszy ma służyć słabszemu? Przecież z doświadczenia wiemy, że prawie zawsze jest odwrotnie: to słabszy musi służyć silniejszemu. I tu docieramy do istoty kłamstwa amuletów i talizmanów.

Niezrozumiałe znaczki obecne na talizmanach to symbole. Większość okultystycznych symboli to symbole przynależności. Mówiąc najkrócej: nosząc taki przedmiot, zgłaszamy przynależność do konkretnego świata duchowego, o którym przecież nic nie wiemy. Myślimy, że to my zmuszamy jakieś moce duchowe do służby, a tak naprawdę otwieramy się na ich działanie. Zapraszając je symbolicznie pozwalamy im przekroczyć barierę, którą Pan Bóg oddzielił świat widzialny od niewidzialnego. Tej bariery zły duch nie może sforsować wbrew naszej woli. Perfidia wiary w amulety i talizmany polega na tym, iż pozwalamy sforsować tę barierę właściwie nie do końca świadomie. Ale z drugiej strony: kto sam wydałby się złu i cierpieniu? Zawsze jest jakieś kłamstwo, jakaś przynęta, sprawiająca, że myślimy o przyjemnościach, nie sprawdzając jakości zawieranej umowy.

Niektóre amulety i talizmany wytwarzane są w trakcie okultystycznych rytuałów. Niektóre są tylko komercyjną podróbką. Nawet jednak te ostatnie są szkodliwe, jeśli towarzyszy im wiara w działanie noszonego przedmiotu.

Noszenie amuletów jest przejawem błędu intelektualnego: wiary, iż noszony przedmiot rozwiąże realne problemy. Wiara w skuteczność amuletów może natomiast prowadzić do szkód duchowych. Odwieczna praktyka egzorcystyczna Kościoła dotyczy również egzorcyzmów przedmiotów. Mam nadzieję, że jeśli ktokolwiek z czytających te słowa ma jeszcze w swoim otoczeniu jakieś podejrzane przedmioty, kierując się rozsądkiem, usunie je, nawet ze świadomością, że może jedynie co dziesiąty będzie istotnie szkodliwy. W tych sprawach i na zimne warto dmuchać.

Z Panem Bogiem

Robert Tekieli

 

Reklama

Reklama

Kolejna anielska pielgrzymka!

Redakcja „Któż jak Bóg” i księża Michalici zapraszają do udziału w XV anielskiej pielgrzymce do Włoch na uroczystości odpustowe ku czci Św. Michała Archanioła w Monte Sant’ Angelo w dniach 26 IX – 2 X 2015. 

Więcej

Doktor anielski o aniołach - premiera książki

Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznawania się z naszą najnowszą pozycją książkową autorstwa ks. prof. Tomasza Stępnia, pt. „Doktor anielski o aniołach”. Bez dużej przesady stwierdzić można, że książka ta stanowi pierwsze w naszym kraju tak kompleksowe omówienie angelologii św. Tomasza z Akwinu.

Więcej

PIELGRZYMKA WIOSENNA

Redakcja „Któż jak Bóg", Księża Michalici oraz Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne „NOMADA" zapraszają do udziału w pielgrzymce do Włoch w dniach: 21 - 25 marca 2015 r.

Trasa pielgrzymki: Warszawa – Rzym – Monte Sant' Angelo – San Giovanni Rotondo – San Marco in Lamis – Lanciano – Manoppello – Rzym – Warszawa

Więcej

Numery kont

Centrala Rycerstwa św. Michała Archanioła, al. Piłsudskiego 250, 05-261 Marki PKO BP 91 1020 1042 0000 8502 0014 7595

Prenumerata KJB

Towarzystwo Powściągliwość i Praca, al. Piłsudskiego 250, 05-261 Marki PKO BP 68 1020 1042 0000 8702 0218 9470

Biuletyn KJB

Zapraszamy do zapisywania się do biuletynu anielskiego!

Facebook


Losowe książki

Obrazki ze św. Michałem Archaniołem - duże

0,50 zl
Roczna prenumerata "Któż jak Bóg"

30,00 zl


Prenumerata KJB - Azja i Australia

180,00 zl
Komiks "Klęczący Byk"

10,00 zl
"Walczmy z szatanem", ks. Marian Polak CSMA

5,00 zl
Doktor anielski o aniołach

24,90 zl